חידוש שיש במטבח ובאמבטיה

אחרי ששירת אותנו נאמנה לאורך שנים, השיש במטבח מתחיל פתאום לשעמם. אולי צבעו דהה?… הצטברו עליו כתמים?…

אנחנו מתחילים לחשוב על שיפוץ המטבח: אולי נבחר שיש נועז יותר? אולי צבע אחר? ובאותה הזדמנות – הבה נחליף גם את הארונות והריצוף…

מחשבות כאלה מובילות לרוב לאחת משתי האפשרויות: חלומות ותכניות שנדחות ונדחות – או שיפוץ נרחב שאנחנו יודעים איפה הוא מתחיל אבל לא איפה ייגמר.

קיימת אפשרות שלישית, פשוטה, זולה ויעילה ביותר: חידוש השיש

ישנן רמות שונות לחידוש השיש, בהתאם למצבו הנוכחי ולמה שנבקש להשיג.

המצב הקל: השיש במטבח (וזה יכול להיות שיש, גרניט, אוניקס, שיש חברון או אבן קיסר) איבד את הברק שלו, הדוגמה והגוון התעמעמו, והמשטח נראה פחות חי.
במקרים כאלה הפתרון פשוט וקל: ניקוי השיש בחומר עדין ומריחת סילר ווקס בהתאם למראה שמבקשים להשיג – רטוב, מאט, מיושן או טבעי.
סילר ווקס הם חומרים המגנים על משטח השיש במטבח מפני ספיגת כתמים, רטיבות ושמן. הם מחזירים לשיש את גווניו המקוריים, מעמיקים את הצבע ומרעננים את יופיו של המשטח. פעמים רבות זה כל מה שצריך כדי להתאהב מחדש במטבח.

מצב ביניים: שיש דהוי, כפי שתואר לעיל, ועליו כתמים שונים שלא טופלו מיד, ומקורם ברטיבות, תבלינים, יין או שמן . הפתרון במקרה כזה מעט מורכב יותר: ראשית יש לנסות ולהסיר את הכתמים באמצעות חומר המיועד לכך.
קיימים כמה מוצרים ייעודיים תוצרת איטליה שיכולים לחולל פלאים. חשוב מאוד להימנע משימוש בחומרים חריפים, כגון חומצות ניקוי, כי חומרים שכאלה עלולים לפגוע באבן, להכתים ולהחליש אותה.
במקרים של כתמים עיקשים אפשר לשייף בזהירות את פני המשטח באמצעות ספוג שיוף עדין מיוחד לאבן. השיוף צריך להיות קל ביותר, מספיק כדי לטשטש את הכתם אך לא מעבר לכך – כדי לא לפגוע בפני המשטח. משטח משויף חשוף לספיגת נוזלים וכתמים, ולכן יש למרוח אותו מיד בסילר מגן (סילרים ווקסים).

מצב פחות טוב: השיש דהוי, מוכתם ושרוט. במקרים שנדרש שיוף לכל המשטח, מומלץ לפנות לאיש מקצוע שיידע ללטש את השכבה העליונה של השיש ולשמור על עובי הלוח כדי שלא ייחלש. מובן שגם כאן יש למרוח את הלוח מיד בחומר מגן – סילר. טיפול של איש מקצוע הוא אמנם השקעה כספית מסוימת, אך לעומת שיפוץ והחלפת כל המשטח השקעה זו משתלמת וחסכונית.

אם באמת נמאס לכם ואתם מחליטים להחליף שיש למטבח – אל תשכחו לבקר אצלנו קודם ולראות אילו לוחות שיש חדשים ומיוחדים הגיעו במשלוח האחרון…!